H.B.Y.S / Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

H.B.Y.S

Bilgisayar programları adına verilen ad olarak bilinen HBYS, bünyesindeki hastanelerin veri tabanını oluşturur. Etkileşim içinde olan hastanelerin yani sağlık kuruluşlarının yapmış olduğu operasyonları bilgisayar yardımı ile kayıt altına alınma işlemidir. Hastanelerin ve eczanelerin aktif olarak kullandığı sağlık bakanlığının uygun gördüğü program takip sistemi HBYS ile daha güvenilir hale gelmiştir. Klinik bilgi sistemleri, idari ve finansal sistemler ve stratejik karar destek sistemlerinin tamamı bu program üzerinden takip edilir. Daha hızlı ve daha kaliteli hizmetin başlamasına sebep olarak iş aksamlarının tamamını ortadan kaldırmıştır. Özellikle hastaların daha kapsamlı takip edilmesi amaçlanarak kullanıma başlanan HBYS, yüzdelik dilim olarak daha çok sağlık kuruluşları tarafından kullanılır.

H.B.Y.S Açılımı Nedir?

Günlük hasta kayıt sisteminin 2.500 oranında olduğu dönemlerden sonra sistemin kurulması ile birlikte bu rakam 4.500 oranında artış görmüştür. Buda demek oluyor ki HBYS sisteminin ne kadar faydalı olduğu ve ne kadar sistemli çalıştığını ortaya çıkarır. Öncelerde bir hasta hastaneden randevu almak için çok erken saatlerde kalkarak hastanenin önünde sıraya giriyordu ve saatlerce bekliyordu. Hasta numara bitmesi durumlarda ertesi günü aynı işlemi tekrarlıyordu. Ama internet ve telefon üzerinden randevu alımları başlandıktan sonra hastanın kaydı direk HBYS sistemi ile hastane veri tabanına işlenerek hızlı hizmet verilmeye başlandı. Hem vatandaşın mağduriyeti ortadan kalktı hem de hastanelerin daha rahat çalışması sağlandı.

H.B.Y.S Kullanmanın Avantajları

Hastanedeki muayeneniz, tedavinin süreci ve yazılan ilacın ne şekilde kullanılacağınıza kadar tüm bilgiler eksiksiz olarak işlenmektedir. Eczaneye gidip reçetenizi verdiğiniz zaman HBYS yazılımı sayesinde sizin hangi ilacı satın alacağınız görülmektedir. İlacınız bitmeden aynı ilacı tekrar almanız bile önlenebilirken takibin ne kadar dikkatli yapıldığı vurgulanır. Hasta bilgilerinin mahremiyeti bakımından da gizli tutuluyor olması yine HBYS ile gerçekleşir. Hasta dosyasının hastane çalışanları tarafından daha çabuk ulaşılmasını sağlayan program, arşivleme sisteminin daha kapsamlı çalışmasını gerçekleştirmektedir. Hasta kartının eski yıllar da dosya halinde saklanması gerekli durumlarda bulunmasını zorlaştırıyordu. Bu da işlerin daha yavaş yürümesine ve aksamasına sebebiyet veriyordu. Şimdi ise HBYS programı sayesinde her şey yolunda ve eksiksiz olarak ilerlemekte.